Blog

Állítható színhőmérsékletű izzók

2024.01.15 10:19
Állítható színhőmérsékletű izzók

Az állítható színhőmérsékletű izzók messze túlmutatnak a hagyományos izzókon. Két különálló csatornát foglalnak magukba, egy hideg fehér csatornát és egy meleg fehér csatornát. A két csatorna összekapcsolásával szabadon választhatjuk meg a kívánt színhőmérsékletet egyetlen gombnyomással intelligens vezérlőnk segítségével.

Mi az a színhőmérséklet?

A színhőmérséklet egy olyan jellemző, amely a fény színárnyalatát írja le, kifejezve azt, hogy a fény milyen "meleg" vagy "hideg". A színhőmérsékletet Kelvin (K) egységben mérjük. Minél magasabb a Kelvin érték, annál hidegebbnek érzékeljük a fényt, míg alacsonyabb Kelvin értékek esetén a fény melegebbnek tűnik.

Az általános szabály, hogy a napfény a körülbelül 5000-6500 Kelvin tartományba esik, tehát ezeket a színhőmérsékleteket gyakran nevezzük "hideg" vagy "napfényes" fénynek. Az alacsonyabb színhőmérsékletű fények (például 2700-3000 Kelvin) "melegebbnek" érződnek, hasonlóan a hagyományos izzólámpákhoz vagy a naplementéhez.

 

Hogyan találjuk meg a megfelelő színhőmérsékletű izzót?

 Nincs általános válasz arra a kérdésre, hogy melyik színhőmérséklet a legjobb. A színhőmérséklet fontos tényező a terek és helyiségek tervezésében, amelyek a céltól, a napszaktól, az évszaktól és a személyes ízléstől függően változtathatók. A színhőmérséklet jó megválasztása javíthatja a közérzetet és a teljesítményt, valamint megteremtheti a kívánt hangulatot és légkört. 

 

 Táblázat: Színhőmérséklet skála Kelvinben

 

Színhőmérséklet (K)

Világítási szín

Megnevezés

1000-2000

Vöröses

Gyertyafény, Tábortűz

2000-3000

Sárgás

Tompított mesterséges fény, napkelte/napnyugta

3000-4000

Fehéres

Meleg fehér mesterséges reggeli napfény

4000-5000

Természetes fehér

Nappalifény, mesterséges déli nap

5000-6000

Hidegfehér

Hidegfehér, borult égbolt hatás

6000-8000

Kékes

Nappalifény, árnyékos, kékes hatás

8000-10000

Nagyon kékes

Kék óra, Északifény

 

 

Íme néhány általános színhőmérséklet és a hozzájuk tartozó árnyalatok:

2700K - 3000K: Meleg fehér

3500K - 4100K: Semleges fehér

5000K - 6500K: Nappali fehér vagy hideg fehér

 

Fény, hangulat és kényelem egyetlen izzóban

 A fény nemcsak komfort érzetünkre van hatással, de az emberi szervezetet is befolyásolja. A szemünk által érzékelt fény energizáló vagy nyugtató hatású lehet. Az optimális közérzet elérése érdekében érdemes olyan világítást választani, amely pozitív módon befolyásolja mindennapi életünket. Például, a mesterséges LED világítás, amely a reggeli természetes fényhez hasonló, növelheti a kortizolszintet, stresszcsökkentő hatású  és cselekvésre ösztönző. A hideg fehér fény ideális választás a nap ritmusának felgyorsítására és az energiafokozásra napközben. Az esti órákban a meleg fehér fény segít a kikapcsolódásban, növeli a melatonin termelését.

 

A Nap energiája otthonunkban

Amikor a Nap reggel felkel, a napfény meleg fehér színekben ragyog, ezt követően hideg fehérbe vált, amely energizálóan hat ránk, segíti a produktivitást és a koncentrációt, majd ahogyan közeleg a naplemente a fehér fények egyre melegebb tónusba hajlanak, nyugtató hatást keltve, elősegítve a pihenést és az esti lazítást. Pontosan ezt a folyamatot követi le egy dual white izzó, így otthonunk belső világítása kellemes, természetközeli hatást nyújthat a napszaknak megfelelő színhőmérséklet beállításával.

 

A természetes fény fontossága

A mesterséges világítás megfelelő színhőmérsékletének megválasztása mellett fontos figyelembe venni a természetes fény beltéri szerepét is. A természetes fény színhőmérséklete a nap folyamán változik, ezáltal közvetlen hatással van hangulatunkra, éberségünkre és termelékenységünkre. A lehető legjobb eredmény elérése érdekében, érdemes maximálisan kihasználni a helyiségekbe szűrődő természetes fényt és ehhez igazítani a mesterséges világítást.

Világítástervezésnél a következő szempontokat érdemes figyelembe venni:

A nappali fény használata : A nappali fény optimális kihasználása ás a  mesterséges világítás megfelelő összehangolása.

Árnyékolás : A tükröződés és a túlzott hőség elkerülése érdekében a helyiségekben fontos, hogy megfelelő árnyékolást használjunk, amely megszűri a természetes fényt, miközben megfelelő világosságot biztosít.

Világításvezérlés : Az intelligens világításszabályozás segítségével a mesterséges világítást és a természetes fényt  összehangolva, harmonikus világítási környezetet teremtve.

 

 

 

     A különböző színhőmérsékletek és azok megfelelő alkalmazási területeit összefoglalva:

Színhőmérséklet

Színhőmérséklet

Világítási szín

Helyiség

2000K  - 3000K

Meleg fehér

Sárgás

Nappali és hálószoba

3000K  - 4500K

Semleges fehér

Tiszta fehér

Irodák és konyhák

4500K – 6500K

Hideg fehér

Kékes

Műhelyek és ipari létesítmények

6500K – 10000K

Napfény

Hűvös fehér / kékes

Művészeti galériák és fotóstúdiók